Türk Hava Yolları Uçak Bileti

Online bilet almak için doğru yerdesiniz !

Online Check-in

Biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımız, Online Check-In uygulaması kapsamında, online hizmete açık olan yurt içi ve yurt dışı istasyonlarımızdan başlayan seferlerimiz için check-in işlemlerini web sitemiz aracılığıyla yapabilirler.
Online Check-in işlemleri, aynı PNR da olmak koşuluyla bir girişte en fazla sekiz yolcuyu kapsayacak şekilde, uçuşun kalkış saatinden yirmi dört saat önce başlar ve doksan dakika kala sona erer.

UYGULAMA ESASLARI

1. Adım: Kimlik ve Uçuş Bilgilerine Ulaşma Ekranı

Yolcularımız, isim ve soyadı bilgilerinin yanı sıra ya elektronik bilet numaraları ya da sadece rezervasyon kodlarını (PNR) belirterek uçuş kaydına ulaşabileceklerdir.
Rezervasyon kaydında birden fazla yolcu olması halinde, ilgili kutucuk tıklanarak, işlemin sadece isim bilgisi girilen yolcu için yapılması sağlanabilir.

2. Adım: Yolcu ve Uçuş Detayları Ekranı

Yolcularımızın rezervasyon kaydında, online check-in işlemi yapılabilecek olan uçuşlar ekranda sıralanacak ve işlem yapılmak istenen uçuş/uçuşlar seçilip, "Onayla" butonuna basılarak bir sonraki aşamaya geçilecektir. Aynı rezervasyon kaydında birden fazla yolcu olması durumunda yolcumuz, işlem yapacağı kişileri seçebilecektir. Bir girişte en fazla sekiz yolcu için işlem yapılabilir. Yolcunun Online Check-In işlemine uygun uçuşları son noktaya kadar işlem görecektir.
Ayrıca bu ekrandan Miles&Smiles kart bilgilerinin girilmesi/Check-in işlemini tamamlamış yolcularımızın Koltuk Değiştirme ve/veya Online Biniş Kartı Basma linklerini kullanarak işlem yapabilmeleri mümkündür. Yine aynı ekranda Online Check-in ile ilgili diğer yardımcı linklere ulaşma imkanı vardır.

3. Adım: Koltuk Seçimi Ekranı

Seçilen yolcu ve uçuş bilgisi sıralamasına göre, seyahat sınıfına ait koltuk planı görüntüsü ekrana gelecektir. Yolcumuz koltuk seçimi yapacağı isim/isimlere tıkladıktan sonra ekrandaki plandan istediği koltuğun üzerine tıklayarak seçimini yapabilecektir. Şayet yolcunun devamı olan uçuşları varsa; sırasıyla tüm uçuşlarına ait koltuk planları ekranda gösterilecek, yolcunun rezervasyon esnasında talep ettiği koltuk tercihi varsa, isminin yanında, bu koltuk numarası görülecektir. Böyle bir durumda şayet başka koltuk seçilmek istenirse, sistem "Koltuk Planı" sayfasında buna izin vermeyecek, son sayfada yolcuya sunulacak olan "Koltuk Değiştirme" seçeneği tıklanarak talep edilen yer değişikliği yapılabilecektir. Koltuk seçimi rezervasyon kaydındaki tüm uçuşlar için ayrı ayrı yapılacaktır.

Onaylama işleminin sonunda check-in tamamlanmış olacak ve yolcumuza seyahatine dair bilgilerin yanısıra, alanda tamamlanması gereken prosedurler hakkında detaylı açıklama yapılacaktır. Ayrıca bu bilgilerin yanısıra, yolcunun tercihine göre aynı ekrana email adresi ve/veya cep telefonu numarası girilmesi suretiyle de, online check-in bilgilerinin kendilerine ulaşması sağlanacaktır.

4. Adım: Online Biniş Kartı Basımı

    Online Check-in işlemlerini tamamlayan elektronik biletli yolcularımız, Online Biniş Kartı uygulamasının geçerli olduğu istasyonlarımız için biniş kartlarını basabileceklerdir.
    Online Biniş Kartının basılabilmesi için kullanıcının PC sinde Adobe Acrobat Reader yüklü olmalıdır.
    Biletin alındığı kredi kartı sahibi, rezervasyon kaydındaki yolculardan biri değil ise, internetten biniş kartı üretilmesine izin verilmeyecektir.
    Web sitemizden Online Biniş Kartı üreten yolcularımıza koltuk değiştirme seçeneği sunulmayacaktır.
    Çıktısını aldıkları biniş kartını kaybeden yolcularımız, koltuk numaralarını değiştirmemek şartıyla biniş kartlarını internetten tekrar bastırabilecek ya da biniş kartlarını kontuarlardan tekrar talep edebileceklerdir.
    Online Biniş Kartı uygulaması olan istasyonlar hakkında ilgili linklerden bilgi alınabilir.


Uçuş Bilgileri

Sistem, yolcu kaydında bulunan uçuşlar arasından, check-in yapılabilecek konumda olanları ekrana getirecektir.

Through Check-in

Yolcu PNR bilgisinde aynı günde yapacağı devam uçuşları var ise, tüm uçuş bilgileri ekranda görüntülenecek ve bu segmentler içinde otomatik through check- in kuralları doğrultusunda izin verilen uçuşlara check-in işlemi yapılması sağlanacaktır.

Return Check-in

Sistem PNR kaydındaki uçuş bilgileri doğrultusunda, gidiş ve dönüş seferi aynı gün içinde olan yolculara "Return Check-in" seçeneğini sunacak ve onaylaması durumunda dönüş seferine ait check-in işlemlerini gerçekleştirecektir.

Bagaj Bilgileri

    Check-in işlemleri sırasında Bagaj Bilgisi' sorulmayacaktır.
    Bagajı olan yolcularımız, bagaj bilgilerini kontuarda vererek bagaj etiketlerini alacaklardır.


Koltuk Planı Bilgileri

    Koltuk Planı tüm uçuşlar için detaylı olarak görüntülenebilecek ve yolcuların özellikleri de dikkate alınarak yerleşim yapılması sağlanacaktır.
    Koltuk Seçimi olanağı, yolcunun seyahat edeceği sınıfta seyahatlerinin tamamını kapsayacak şekilde sunulacak ve yolcu isteğine göre tamamlanacaktır.
    Koltuk seçimleri esnasında yolculara sunulan seçenekler mevcut check-in prosedürleri paralelindedir. Transit koltuk, bebek koltuklarının kullanımı kurallar çerçevesinde yolculara sunulmaktadır.
    Rezervasyonları sırasında koltuk seçimi yapmış olan yolculara, check-in işlemi esnasında bu seçimleri hatırlatılacak olup, check-in işlemi tamamlandıktan sonra değiştirme imkanı sunulmaktadır.


Check-in İşlemi Sonu / Uyarılar:

"Onayla" butonunun tıklanmasıyla birlikte, check-in işlemi sonuçlandırılacak olup; yolcuya havalimanında yapılması gereken işlemler hakkında kısaca bilgi verilecektir.

Uyarılar

    Havaalanı işlemlerinizi Online check-in tabelasının bulunduğu kontuarlardan, bu kontuarın açılamadığı istasyonlarda ise Business kontuarlarından yaptırabilirsiniz.
    Size tanınan bagaj taşıma hakkını aşmış olmanız halinde lütfen havaalanına geliş sürenizi, fazla bagaj ödeme işlemlerinizin süresini göz önüne alarak planlayınız.
    Uçuşunuzun kalkış saatinden dış hatlar için 60, iç hatlar için 45 dakika önce biniş kartlarınızı almış ve bagaj işlemlerinizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Biniş kartlarını Internetten basan bagajlı yolcularımız da, kontuar kapanmadan evvel bagajlarını teslim etmelidirler. Biniş kartlarınızı Self Check-in kiosklarımızdan da temin edebilirsiniz.
    Uçuş kalkış saatinden on beş dakika önce kapıya müracaat etmeyen yolcularımız, biniş kartları internetten üretilmiş olsa dahi, prosedür gereği uçağa kabul edilmeyeceklerdir.


Check- in işlemleri iptali

Check-in işlemlerinin iptali için + 90 212 444 0 849'dan ilgili bölüme ulaşılabilir.

Kontuar Check-in

Türk Hava Yolları check-in işlemleri için dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir;

Check-in işlemleri için, iç hatlarda uçağın kalkış saatinden en az bir saat önce, dış hatlarda ise uçağın kalkış saatinden en az iki saat önce havaalanında olmaya özen gösterin. Check-in işlemleri dış hat uçuşlarımızda, tarifeli kalkış saatinden 60 dakika, iç hat uçuşlarında ise 45 dakika önce sona ermektedir.

Belirtilen check-in kapanış sürelerinden önce biniş kartınızı almış olmanız ve bagajlarınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Zamanında havalimanına gelmiş olmanıza karşın hala kuyrukta bekliyorsanız lütfen yetkili personele müracaat ediniz.

Self Check-in

Yolcularımızın KIOSK lar üzerinden biniş kartı almalarını sağlayan check-in uygulamasıdır.

Self Check-in sayesinde; Yolcularımız

    Check-in işlemlerini hem kendi hem de aynı rezervasyon kaydı altındaki diğer yolcularımız için yapabilecek ve koltuk seçebileceklerdir.
    Bagajsız seyahatlerinde, aynı gün dönüşleri var ise "Return Check-in" işleminide yapabileceklerdir.
    Bagajlı ya da bagajsız, seyahatleri için uçuşun son noktasına kadar "Through Check-in" yapma olanağınada sahip olacaklardır.
    Online Check-in yapmışlarsa, Self Check-in kiosk cihazlarından biniş kartlarını basabildikleri gibi, daha önce seçmiş oldukları koltukları değiştirme imkanına da sahip olabileceklerdir.
    Bagajsız ise, işlemleri sonucunda üretilecek olan biniş kartları ile doğrudan uçuş kapısına gidebileceklerdir.
    Bagajlı ise biniş kartlarını aldıktan sonra Bagaj Teslim Bankosu'nda bagajlarını teslim ettikten sonra uçuş kapısına gideceklerdir.


Self Check-in Yapabilecek Yolcular

Self Check-in hizmetimizden, sadece elektronik bileti olan yolcularımız yararlanabileceklerdir.

Self Check-in Kullanılan İstasyonlar:

Yurtiçi istasyonlarımızda, İstanbul (Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı) / İzmir / Antalya / Dalaman / Bodrum / Ankara / Adana / Gaziantep / Samsun / Trabzon / Konya / Kayseri iç hatlar terminallerine kurulan Self Check-in cihazları ile check-in yapılabilir. Yurtdışı istasyonlarımızda ise, Kopenhag,  Cenevre,  Zürih,  Amsterdam,  Stutgart, Frankfurt, Birmingham, Viyana, Nürnberg, Manchester,  Atina,  Cape Town,  Johannesburg, Chicago, Prag, Madrid, Budapeşte,  Nice,  Lizbon, Barcelona,  Hong Kong,  Brüksel,  Oslo, Stokholm, Varşova, Prag, Bükreş, Sofya istasyonlarında Self Check in uygulamamız mevcuttur.

Yurt içi ve Yurt dışı istasyonlarımızda yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.

Nasıl Self Check-in Yapılabilir?

Havaalanlarında bulunan Self Check-in kiosk cihazlari, basit menüleri ile ekrana dokunularak kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Yolcu rezervasyon bilgilerine ulaşılabilmesi için,  Miles&Smiles veya herhangi bir banka kartının kart okutucuya yerleştirilmesinin yanında, tercihe göre elektronik bilet numarası ya da rezervasyon numarası (PNR) girilmesi suretiyle, Self Check-in uygulaması başlar. Gerek Miles&Smiles, gerekse banka kartları, sadece yolcuların kimlik bilgilerine ulaşmak amacıyla kullanılacaktır. İşlem, Koltuk Seçimi sonrasında sistemin biniş kartı üretmesi  ile tamamlanır.