Online Bilet Al Duyurular

Yurt disi giris çikislarinda yeni zorunluluk

Içisleri Bakanligi, sinir kapilarindan geçen Türk vatandaslarinin yurt disi giris ve çikislarinda pasaportlarina damga vurulmasi zorunlulugu getirdi.
Içisleri Bakanligi tarafindan sinir kapilarina 10 Nisan 2017 tarihi itibari ile gönderilen bir genelge üzerine istisnasiz tüm Türk vatandaslarinin yurt disi giris ve çikislarinda pasaportlarina damga vurulmasi zorunlulugu getirildi.

Bu tarihten önceki uygulamaya göre, erkek Türk vatandaslarindan 20-40 yas arasinda olup da askerlik yaptigini belgeleyemeyen Türk vatandaslarina damga zorunlulugu vardi. Askerlik yaptigini belgeleyenlerin pasaportlarina istege göre damga vurulurken, 40 yas üstü erkek yolcularin pasaportlarina ise belge gösterme zorunlugu olmadan isteklerine göre damga vuruluyordu.

Kadin vatandaslarin ise hiç damga zorunlulugu yoktu. Ancak isterlerse pasaportlarina damga vuruluyordu. Yetkililer, 10 Nisan 2017'de Içisleri Bakanligi tarafindan gönderilen genelge ile kadin erkek istisnasiz tüm Türk vatandaslarinin giris ve çikislarinda pasoportlarina damga vurulmasi zorunlulugunun getirildigini belirtti.
Kaynak: turizmdebusabah
Diğer Haber ve Duyurular